درباره وبلاگ


خودت فکر کن حتی اگر غلط فکر کنی.
برگرفته از گفتگوی پری صابری با اوژن یونسکو.

مدیر وبلاگ : محسن فیاضی
نظرسنجی
اساساً این که نام خلیج فارس تغییر کند دارای اهمیت است یا نه؟





آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Mohsen Fayyazi

Create Your Badge

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
نسل سوم
خودت فکر کن، حتی اگر غلط فکر کنی.
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 11 مرداد 1391 :: نویسنده : محسن فیاضی

مسئله ی حجاب



امروز لینکی برای من ارسال شده بود که مرا تشویق می کرد به قرار دادن یک لنک تصویری از سایتی که برای اشاعه ی حجاب تلاش می کند. و به قول خودش بی حجابی را یک فاجعه می داند که برای امحای ان باید کوشید.
برای من این پرسش وجود دارد که در نگرش به مسئله ی حجاب ، گناه مطرح است یا مسئله هنجار اجتماعی و یا آنچه مهم است قانون است. اگر فرض اول را در نظر بگیریم و آبن همه تب و تاب را برای وا رهانیدن از گناه بدانیم. آن گونه که این روزها معمول شده است و گشت ارشاد به ضرب و زور باتوم می خواهد از گناه جلو گیری کند، اگر در امری اجبار وجود داشته باشد _ اجبار به معنی فیزیکی و زمینی آن- دیگر گناه یا ثواب در مورد آن بی معنی خواهد بود. زیرا جایی که اجبار وجود دارد دیگر مسئله ی اختیار مطرح نمی شود که برای آن پاداش یا کیفری در نظر گرفته شود.البته همه ی ما می دانیم حجاب امری است که بر آمده از دین مبین اسلام است و در حفظ آن تاکید شده است اما اما با یان حال پرسش اول در مورد اجباری بودن و پاداش و کیفر پا بر جاست.

اما اگر فرض دوم مطرح است. باید از دیدگاه دیگری به آن نگاه کرد. اگر هنجارها را آن چیزهایی بدانیم که در عرف مردم بدون اینکه بدان اجبار شوند به آن عمل می کنند، و ضمانت اجراهای آن نیز به دست خود اجتماع و نه قانون تعیین می شود. و این امر چندان بدیهی است که نیاز به توضیح ندارد. و پرسش این بخش را می شود اینگونه بیان کرد که آیا جامعه ی ما در حال حاضر بی حجابی را هنجار شکنی و تخطی از نظم اجتماعی می داند یا نه؟ به بیان دیگر باید از مردم پرسید آیا بی حجابی دیگران او را اذیت می کند یا نه؟ الته این دیدگاهی است که علی رغم تاکید روز افزون بر امنیت اجتماعی هیچگاه پذیرفته نخواهد شد.

اما فرض سوم اگر معیار قانون است . تبصره ی ماده ی 638 قانون مجازان اسلامی حضوران زنان را  در معابر عمومی بدون حجاب شرعی جرم و مستحق کیفر دانسته است. گذشته از این که کلمه ی شرعی می تواند قابل نفسیر باشد با علم به تفسیر مضیق در قوانین کیفری واینکه با گذر زمان می تواند متغیر باشد و برخی دیدگاه های رادیکال ، باید از آینده ی آن بیم داشت. در اینجا مسئله ی ما خود قانون است. طبق اصول حقوقی قانون ممکن است در گذر زمان و در نتیجه ی بی استفاده بودن متروک شود، کما اینکه در شرع اسلام هم قوانینی هست که دیگر کاربردی ندارد.-البته منظور اصل حجاب نیست ، خلط مبحث نشود- این امر هم بدیهی است که در مردم سالاری آنکه در واقع قانون را می نویسد و اجرا می کند خود مردم هستند. حال اگر اکثریت مردم بلکه قریب به اتفاق مردم دیگر به قانون 638 و تبصره اش عمل نکنند، تکلیف چیست؟ آیا پذیرفته است که قوای حاکم روی قانونی متروک پافشاری کند؟
با آنچه گفته شد به نظر می رسد مسئله ی اساسی همان گناه و به خطر افتادن ارزش هاست. و اینکه گفته می شود این امر به فجایعی گسترده دامن خواهد زد. البته شاید چنین هم باشد. اما به هر روی من فکر نمی کنم با زور تازیانه بشود کسی را به چیزی پایبند نگه داشت. پایبندی امری است قلبی و روانی و نه صرف امتناع فیزیکی.
و اینکه در چهان امروز باید به مردم حق داد که خودشان راهشان را انتخاب کنند. اگر هم مداخله ای هست برای راهنمایی یا چراغی افروختن تصمیم گیرنده ی نهایی باید خود مردم باشند. اینگونه بر خوردها و خشونت در امری که در ارتباط با دین است و ملایمت می طلبد بیشر ایجاد دافعه می کند تا جاذبه. این ترس و گریز و چه بسا تنفر از دین که ممکن است در مردم ایجاد شود عواقب بسی خطرناک تر از آن چیزی دارد که شاید نبود حجاب داشته باشد. تجربه ای که اروپا در قرون وسطی داشت اگر چه در دامان مسیحیت و گریز از آن رقم خورد، اما نماد خوبی است از عاقبت رادیکالیسم و مطلق انگاری دیدگاه های بر خواسته از دین. و آن پیام حکیمانه ای که گفته بود : هر جا دین در برابر آزادی ایستاده است، دین لطمه خورده است.


 اگر مایلید در نظر سنجی ما شرکت کنید. با سپاس

بخش دوم




نوع مطلب : انسان برای همیشه، 
برچسب ها : حجاب . مسئله ی حجاب،
لینک های مرتبط :




 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic