درباره وبلاگ


خودت فکر کن حتی اگر غلط فکر کنی.
برگرفته از گفتگوی پری صابری با اوژن یونسکو.

مدیر وبلاگ : محسن فیاضی
نظرسنجی
اساساً این که نام خلیج فارس تغییر کند دارای اهمیت است یا نه؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Mohsen Fayyazi

Create Your Badge

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
نسل سوم
خودت فکر کن، حتی اگر غلط فکر کنی.
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
جمعه 13 مرداد 1391 :: نویسنده : محسن فیاضی

ادامه ای بر مسئله ی حجاب

 

در نوشته ی قبلی در مورد حجاب مطالبی نوشتم که غرض از آن مسئله ی برخوردی بود که امروز با آن می شود. و هدف نگاهی اجمالی بود به اینکه چگونه است که یک دیدگاه فرا مردمی می کوشد حرف خود را از زبان مردمی بیان کند که شاید خواهان آن نباشند یا نیستند. و مطالب عنوان شده در  نوشته ی پیشین به هیچ وجه درصدد  پیدا کردن چرایی حجاب در دین و به خصوص اسلام  نبوده است. اگر چه این امر مبحثی است که  پرداختن به آن از حد و توان من خارج است و نیازمند آویختن به دامان بزرگانی است که در این رشته بسیار نوشته اند، با این حال بندهای زیر در همین باب نوشته شده.

در مورد چرایی حجاب در دین اسلام یک نظر کلی و البته گیرا وجود دارد. آن هم از دیدگاه زندگی اجتماعی زن مطرح می شود. اینکه: اگر پیش از اسلام زنان در خانه ها و پستوها محبوس بودند پس از اسلام و پوشش حجاب می توانند در اجتماع حضور پیدا کنند بی آنکه از در گناه افتادن خود یا دیگران بیمی داشته باشند. به عبارت دیگر با حجاب زن از پستو بیرون می آید و می تواند هم پای مردان در اجتماع ظاهر شود و در زندگی اجتماعی نقش بازی کند. در واقع حجاب یک سپر دفاعی است برای زن در مقابل لطماتی که ممکن است جامعه برایش ایجاد کند. اگر راه اول همان خانه نشینی و دور بودن از این لطمه هاست . اسلام با دیدی مترقیانه بیان می کند زن هم باید در عرصه ی اجتماع حاضر شود. و این با لحاظ و ضع خاص اعراب چیزی کم یک از احیا دوباره ی زن ندارد.

با آن چه گفته شد بدیهی است که مسئله حجاب در اسلام یک مسئله ی حل شده است و پاسخ های منطقی هم برای ان وجود دارد. و چه در حوزه ی فردی و چه در حوزه ی اجتماعی می تواند پاسخ گوی پرسش های خاص خودش باشد. اگر در نوشته ی قبلی ایراد هایی مطرح شد، در خصوص چرایی حجاب نبوده است، بلکه در خصوص و ضع خاص برخوردهایی است که امروز در جامعه صورت می گیرد. هیچ کس منکر اصل حجاب نیست و با عناد هم ندارد. اما یک پرسش بزرگ وجود دارد ما چقدر انتخاب یا عدم انتخاب آن مخیریم؟ آیا این حق به ما داده می شود که آن را نپذیریم یا ناگزیر از گردن نهادن به آن هستیم. و قتی نهادی متولی این امر است که به اجبار آن را و گردان نهادن به آن را از مردم می خواهد دیگر صرفا مسئله ی دین مطرح نیست. این جاست که پای آزادی ها هم به میان می آید. این درست است که ما یک حکومت دینی را پذیرفته ایم اما به هر حال قید دموکراسی یا جمهوری را هم بر آن زده ایم. یعنی حد و حدودش را تعیین کرده ایم. برای اجرایش قانون نوشته ایم. و انتظار داریم مسائلمان از راه های دموکراتیک حل شود. اگر جامعه حجاب را نخواهد این یک مسئله ی مرتیط با دموکراسی است. جایی که ملاک مردم اند. جایی که باید بپرسیم آیا در دل دموکراسی نهادی به نام نهاد حافظ دین می گنجد که مقید به قانونی نباشد؟

 

اگر مایلید در نظر سنجی ما شرکت کنید. با سپاس.

بخش اول

نوع مطلب :
برچسب ها : حجاب، اختبار در حجاب، مسئله ی حجاب، چرایی حجاب،
لینک های مرتبط :
 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic